Projekt LIFE Diverseed s názvom „Obnova prioritných trávnatých biotopov na Slovensku a v Rumunsku“ prebieha v rokoch 2024 - 2031 a je spolufinancovaný Európskou komisiou. Paralelne v dvoch krajinách budú viacerí projektoví partneri realizovať postupné kroky, ktoré povedú k zlepšeniu stavu lúk. Hlavnou úlohou slovenského projektového tímu, ktorý je zložený z poľnohospodárov, vedcov, ochranárov a pracovníkov štátnych úradov, je vytvoriť zmes semien lúčnych druhov z regiónu Západných Karpát, pomocou ktorej bude možné vylepšiť degradované porasty, alebo vysiať druhovo bohaté lúky na miestach, kde predtým nerástli.
Lúky sú poloprírodný biotop, ktorý vznikol spoluprácou prírody a ľudí. Do ohromujúcej druhovej diverzity (podobnej takej, aká je známa z tropických dažďových pralesov) sa prepracovali za dlhé storočia postupne, vďaka hospodárom, ktorí ich kosili a zvieratám, ktoré sa na nich pásli. Tento biotop v posledných desaťročiach podlieha degradácii v dôsledku rýchlych zmien v ich obhospodarovaní. Dnes lúky plošne ustupujú (zarastajú krovím, alebo sú zastavané stavbami) a ochudobňujú sa o mnohé druhy rastlín (zlým hospodárením, ako sú napr. rekultivácie, meliorácie, aplikácia minerálnych hnojív, mulčovanie, senážovanie). Keďže teraz je už v krajine kritický nedostatok kvalitných porastov, transport semien lúčnych druhov z okolia neprebieha, a preto na zlepšenie stavu lúky je potrebné semená vysievať.
Okrem vytvorenia a následnej produkcie semenných zmesí, experimentálne overíme, aký je najvhodnejší spôsob starostlivosti o vysiate porasty. Odporúčania zhrnieme do metodickej príručky pre hospodárov. Ošetrené budú aj legislatívne náležitosti, overenie kvality a registrácia nového osiva. Semenné zmesi sa budú zároveň aplikovať na degradovaných stanovištiach, ktorých stav sa bude dlhodobo monitorovať, aby sme tak mohli potvrdiť, že obnova lúk týmto spôsobom prebieha efektívne a v reálnom čase.